Την Πέμπτη, 15/2/24, επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο της Διεύθυνσης Άμεσης Δράσης Θεσσαλονίκης με επικεφαλής την Υπαστυνόμο Κα Μελετλίδου Βασιλική, η οποία σχεδίασε και υλοποιεί, στο πλαίσιο της υπηρεσιακής της ιδιότητας, εκπαιδευτικό πρόγραμμα που στόχο έχει να άρει στερεότυπα και προκαταλήψεις για το ρόλο της Αστυνομίας σε ένα ευνομούμενο κράτος αλλά και να ενημερώσει του μαθητές μας για τον κοινωνικό ρόλο που επιτελεί (η Αστυνομία) πάντοτε προσανατολισμένη στην υπηρεσία του συνόλου των πολιτών. Την εμπεριστατωμένη ομιλία-παρουσίαση της Κας Μελετλίδου ακολούθησε παρουσίαση μηχανοκίνητης μονάδας Δίας αποτελούμενης από τρεις αναβάτες μοτοσυκλετών (εκ των οποίων η μία γυναίκα) και ενός περιπολικού οχήματος. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την ομάδα “Δίας”, γεγονός που τους εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Στο τέλος το κλιμάκιο μοίρασε δώρα στους μαθητές και αναμνηστικά και πληροφοριακό υλικό στη Διεύθυνση του Σχολείου. Η όλη δράση εξελίχθηκε υποδειγματικά και σε αυτό συνετέλεσαν ο επαγγελματισμός του κλιμακίου και η θετική ανταπόκριση των μαθητών.